Medycyna Naturalna – Sklep Abby

Mity o Medycynie Naturalnej

Ludzkość od tysięcy lat korzysta z leczniczego wpływu roślin czy minerałów. Mimo tego medycyna naturalna jest przez niektórych lekceważona lub wręcz wyśmiewana. Poznaj najpopularniejsze mity dotyczące tej gałęzi lecznictwa i przekonaj się, dlaczego nie warto im wierzyć.

MIT 1. Medycyna alternatywna nie ma nic wspólnego z nauką

Jeśli podzielasz to przekonanie, zapewne nie wiesz, na czym ona polega. Nie zasadza się ona na czarach ani wierze w cuda, lecz na wykorzystaniu leczniczego wpływu roślin i zjawisk naturalnych do stymulowania zdolności regeneracyjnych organizmu. Jony ujemne w powietrzu zapobiegają apatii, a wybrane zioła działają przeciwbólowo, pozwalają obniżyć temperaturę ciała czy rozluźnić mięśnie. Oto naukowo dowiedzione fakty. To, że medycyna naturalna opiera się na chemii biologicznej, a nie na inżynierii chemicznej, nie znaczy, że nie ma nic wspólnego z naukową metodą.

MIT 2. Jest przestarzała i nieskuteczna

Już tysiące lat temu ludzie korzystali z właściwości roślin czy minerałów stosowanych dziś w medycynie naturalnej. Ale przecież od tamtego czasu nic się nie zmieniło. Zioła wciąż wywołują określone reakcje w organizmie człowieka. Metoda może być wiekowa, ale jeśli jej działanie jest potwierdzone - dlaczego na siłę ją zmieniać? Niektórzy mają zresztą złe wyobrażenie o tym, co jest stare, a co nowe. Będąca produktem "nowoczesnej" medycyny aspiryna to pochodna kwasu salicylowego. W naturze nie jest ona niczym nowym, ponieważ występuje... w wierzbach.

Czy aspiryna jest przestarzała i nieskuteczna? Wręcz przeciwnie - to doskonały środek, który można zaliczyć do najbardziej rozpowszechnionych preparatów medycyny naturalnej!

MIT 3. Nie ma nic wspólnego ze współczesnymi metodami leczenia

Nic podobnego. Medycyna alternatywna jest fundamentem dzisiejszych metod leczniczych. Przykładowo: atropina to związek chemiczny będący składnikiem leków stosowanych przy chorobach oczu czy serca. Ale przecież i on, tak jak kwas salicylowy, nie wziął się znikąd. Pozyskuje się go z takich roślin, jak atropa belladonna. Zwolennicy takich metod zamiast ekstraktu połączonego ze sztucznymi dodatkami korzystają po prostu z samej rośliny. Pamiętaj, że jest to gałąź nauki, z której wywodzi się współczesna farmaceutyka.

MIT 4. Nikt nie kontroluje jakości preparatów naturalnych

W medycynie naturalnej kontrola jest równie szczegółowa, jak w tej głównego nurtu. Zajmują się tym niezależne instytucje działające w krajach całej Europy. Należą do nich m.in. Instytut BCS Oko-Garantie GmbH, DEMETER, ECOCERT, BDIH czy Bundes-verband Naturkost. Sprawdzają one m.in. pochodzenie i skład poszczególnych produktów, a także sposób ich testowania. Jakość jest kluczowa, ponieważ bez wsparcia oficjalnych instytucji, to właśnie firmy reprezentujące tę gałąź lecznictwa muszą najbardziej dbać o satysfakcję klientów.

MIT 5. Zastępuje inne gałęzie

Tak twierdzą najbardziej zagorzali zwolennicy tej metody, lecz i oni nie zawsze mają rację. Jak każde narzędzie, i ta medycyna niewłaściwie stosowana nie przyniesie pożądanych skutków. Choć oferuje ona zamienniki dla większości dostępnych na rynku sztucznych preparatów, bywa też doskonałym uzupełnieniem powszechnie stosowanych metod leczniczych. Oczywiście nie jest tak we wszystkich przypadkach określone preparaty mogą reagować ze stosowanymi lekami i powinny być stosowane ostrożnie, zaś lekarze reprezentujący obie dziedziny powinni ze sobą współpracować.
MIT 6. Należy ją stosować dopiero po zdiagnozowaniu choroby
Wręcz przeciwnie. Głównym celem medycyny naturalnej nie jest leczenie chorób, choć oczywiście istnieją preparaty umożliwiające prowadzenie terapii.

Takie metody mają przede wszystkim zapobiegać. Celem jest uniknięcie infekcji poprzez prowadzenie zdrowego trybu życia i korzystanie z produktów naturalnego pochodzenia. Dopiero kiedy to sobie uświadomisz, możesz pojąć prawdziwą wartość tej gałęzi nauki.

© 2008 - 2023 MedycynaNaturalna.pl • CMS SKLEP by KESS

do góry